Як успішно здати ЗНО. Поради випускників

ЗНО — три літери, від яких лихоманить випускників щороку. До першого іспиту лишається менш як місяць, тож можна вмикати зворотний відлік і братися за спринт-повторення. Як організувати себе найефективніше, що робити перед самим тестом і чому хвилювання — найлютіший ворог вступника? Ми зібрали поради та лайфхаки вступників, які склали ЗНО на 200 балів.

Анастасія Михайлевич, студентка 1-го курсу Львівського Національного університету ім.І.Франка, склала на 200 балів ЗНО з української мови і літератури та хімії

Ще в школі зрозуміла, що хочу займатися наукою, тому брала участь в олімпіадах із хімії та української мови з 8-го класу. До цих предметів готувалася сама, без репетитора, і порівняно з олімпіадними завданнями ЗНО було простим. Своєю стратегією підготовки я обрала розв’язування тестів за минулі роки. Це дуже зручно, адже одразу можеш перевірити себе — яку тему знаєш гірше, що треба повторити. Коли виконувала їх, засікала час, щоб знати, які завдання даються легше, а на що треба залишити більше часу. Іноді саме формулювання завдання може збити з пантелику, хоча тему добре знаєш. Тому таке тренування дуже допомагає. Також варто повправлятися в математиці, бо на тестуванні заборонено мати калькулятор, і помилка може статися саме на етапі розрахунків. За день до складання корисно також проглянути свої робочі підготовчі конспекти чи зошити із задачами і побачити, де були помилки — тобто, ще раз зосередити свою увагу на власних підводних каменях. Вважаю, що одного дня цілком достатньо для швидкого спринт-повторення. Під час тесту з української мови та літератури раджу одразу подивитися на тему твору. Поки ви робитимете інші завдання, мозок збиратиме ідеї для аргументів і прикладів з літератури. На твір раджу залишити щонайменше півтори години.

Топ-3 поради

  1. Не гнатися за 200 балами із ЗНО. У кожного свої можливості, і треба прагнути просто викластися на максимум.
  2. Зайнятися жорстким тайм-менеджментом. Коли до іспиту залишається менш ніж місяць, важливо ретельно розпланувати свій час і матеріал. Я щодня робила для себе чек-лісти: що маю вивчити, повторити чи розв’язати наступного дня. Важливо розбивати весь матеріал на маленькі кроки і поступово викреслювати виконані завдання.
  3. Після складання кожного ЗНО перевірити свої відповіді з чернетки. Я зазвичай робила це разом з учителями, бо щоразу мені не давали спокою сумніви: чи все я правильно розв’язала. Це дуже допомагає, адже тоді більш-менш точно можна підрахувати свої бали і далі спокійно готуватися до наступного предмета.

Ангеліна Грицей, студентка 1-го курсу факультету Міжнародних відносин Національного університету «Києво-Могилянська Академія», склала на 200 балів ЗНО з англійської мови

Особливої стратегії підготовки в мене не було. Я видрукувала програму, щоб орієнтуватися, що саме потрібно повторювати, а також проходила багато тестових завдань. Систематично писала творчі роботи, щоб «набити руку» за тією схемою, яку пропонували в посібниках для підготовки. Часто повторювала весь матеріал, навіть тоді, коли, здавалося, могла би дослівно його процитувати серед ночі. Дуже допомагали вчителі моєї гімназії в рідному Чорткові та репетитори. Зі свого досвіду зрозуміла: державні іспити — це не про визначні інтелектуальні здібності, а радше про вміння розуміти, чого саме від тебе хоче система. Раджу критично ставитися до твердження, що результати ЗНО мають визначальний вплив на вашу подальшу успішність. Це тестування, яке відкриває лише одні двері — університетські. Утім, дверей є надзвичайно багато, тому важливо розглядати якнайбільше альтернативних шляхів розвитку, щоб знайти свій.

Топ-3 поради

  1. Не перетворюйте підготовку до екзаменів на самоціль. Під час вивчення певного предмета вкрай важливо зацікавитися ним. Я не готувалася до складання іспиту з англійської мови у звичному розумінні слова «підготовка». Мені подобалося розуміти, про що пишуть у Times, про що розмовляє Селена Гомез в останньому інтерв’ю в «The Ellen Show», або дискутувати зі своєю викладачкою про культурну ідентичність, права людини та англійський гумор без потреби в перекладачі та спрощеннях. Це було дуже цінним для мене. Цифра на екрані в додатку ЗНО була лише приємним, але вкрай поверховим додатком до того досвіду.
  2. Не хапайте по верхах. Якщо заглиблюватися у вивчення певної дисципліни, то розуміння її основ стає ґрунтовнішим. Варто вмикати в собі режим маленької дитини, яка постійно набридає дорослим із запитанням «чому?»: чому Богдан Хмельницький вирішив підписати Переяславський договір? Чому Степан Радченко знехтував коханням Зоськи? Чому в одних випадках доречно вживати герундій, а в інших інфінітив? Якщо занурюватися в матеріал, то ймовірність, що в потрібний момент він вилетить з голови, дуже мала. Також дуже раджу послуговуватися асоціативним методом і шукати аналогії в реальному житті. Наприклад, коли дивилася на номери автомобілів, то згадувала важливі історичні дати, а якщо раптом у класі виникали суперечки або чвари, то одразу проводила паралелі з «Кайдашевою сім’єю».
  3. Правильно розподіляйте свій час і не відмовляйтеся від пасивного відпочинку: якщо хочеться полежати під ковдрою і подивитися безглуздий серіал, дозвольте це собі. Знаю, що виснаження може дарувати примарне відчуття наповненості та продуктивності, проте таке враження є дуже оманливим: якщо фізична і психологічна втома накопичується, можна довести себе до виснаження, яке помічаєш уже надто пізно.

Максим Бевза, засновник власної IT-компанії, випускник факультету комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету ім.Т.Шевченка, склав на 200 балів ЗНО з математики і фізики

Математика і фізика мене цікавили завжди, і цими предметами я займався залюбки, їздив на різні олімпіади. Не ставив собі за мету написати на 200 балів, але оскільки люблю, щоб усе було ідеально, хотів викластися на максимум. Коли побачив на іспиті, що можу впоратися з усіма завданнями, то трохи хвилювався, щоб не припуститися механічної помилки. У передіспитовий період важливо розслабитися: стрес затискає нас, і час та енергія йдуть не туди, куди треба. Тому раджу випускникам знайти те, що працює саме для них — спорт, музика, повноцінний сон, загалом усе, що здатне зняти додаткове хвилювання.

Пригадую, мав таку внутрішню установку для себе: оскільки ЗНО — справді важливий іспит для мого життя, то я постараюся зробити трохи більше, ніж зазвичай. Але слід пам’ятати, що є речі, які не можемо контролювати, тому раджу навчитися приймати те, що дає нам життя. Часом те, що не вдалося вступити на омріяний факультет, обертається на краще.


Топ-3 поради

  1. Проходити пробні тестування. Це те, що може підготувати випускника емоційно. Адже коли приходиш на іспит, а навколо все невідоме, то більше сил і часу витрачаєш на те, щоб заспокоїти себе, а не на правильне розв’язання задач. Раджу зімітувати для себе ЗНО вдома максимально близько до умов проведення справжнього іспиту, щоб зняти внутрішню напругу.
  2. Зробити експрес-огляд матеріалу. Коли до тесту залишається 20 днів, цього цілком достатньо, щоб переглянути весь матеріал, що входить до ЗНО. Часом нам здається, що такі прості теми, як дроби чи ділення/множення — це просто і це давно вивчене. Але саме в стресовій ситуації іспиту можна спіткнутися на чомусь простому. Тому раджу проглянути всі теми, що включені до тестів, і повирішувати по одному-два приклади або по одній задачі кожного типу. Такий експрес-огляд однозначно додасть впевненості у власних силах.
  3. Перевірити себе на самому іспиті. Дуже часто помилки стаються під час перенесення відповідей на бланк. Саме так сталося зі мною — я це вчасно помітив і виправив. Тому раджу залишити собі кілька хвилин для уважної перевірки.


Best ever порада з підготовки до ЗНО — безкоштовна гейміфікована платформа iLearn. Вебінари з викладачами, лайфхаки з розв’язання складних завдань, безліч тренувальних тестів — усе це дасть змогу підготуватися до всіх предметів ефективно і швидко.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Метод кольоротерапії. Реабілітаційні можливості кольору. Відео

Захисні механізми психіки

Користь кольоротерапії